РЕФОРМИ ВІД НАРОДУ: механізм подолання корупції.

Державний бюджет на 2018 рік передбачав виділення 857 млн. грн. НАБУ, що на 10,8% більше, ніж в 2017 році. Згідно з бюджетом, НАЗК отримало 683,5 млн. грн., що на 13% більше, ніж в 2017 р. На САП було виділено в 2018 році 116 млн. грн. Які кошти за результатами роботи цих антикорупційних органів повернуті державі? На це питання ніхто конкретної відповіді не дасть. В кращому випадку ми можемо знайти якісь цифри у звітах самих керівників новостворених органів і вони будуть в межах 10% від того, що закладено на утримання штату співробітників. Але й цьому віри немає, тому що таку неефективну роботу, звичайно, прикрашають. Навіть взявши до уваги той факт, що до кінця ще не створений антикорупційний суд, який мав би в комплексі підняти ефективність роботи вище названих органів, ми бачимо невиправдану витрату бюджетних коштів держави, тих коштів, які конче потрібні для видатків на інші потреби, які існують в державі.

Корупція роз’їдає нашу економіку з середини, держава втрачає колосальні кошти, але ефективного механізму протидії цьому ганебному явищу не знайдено. Це факт і тут сперечатися немає про що. Як же здолати цю гідру?

Запропонований нашою організацією механізм, описаний в матеріалах http://ngo-gopak.com/testimonial/koeficiient-zapitu-na-rozkish-v-fedorishina, http://ngo-gopak.com/news/indikator-gromadyanskogo-stanu.html дає відповідь на це питання. Мова йде про Коефіцієнт запиту на розкіш, впровадження якого в методику аналізу декларацій про доходи і витрати громадян України, що мають надаватися в обов’язковому порядку щорічно в певний термін кожним громадянином, починаючи з 18 років, надасть можливість виявити зловживання, попередити їх та відновити соціальну справедливість в державі. Крім того, цей метод надасть можливість повернути кошти, які були втрачені державою в результаті розкрадання майна, що належало всім громадянам України, починаючи з 1991 року. Запропонований механізм контролю за доходами і витратами громадян стане бар’єром для корупції, адже в такому випадку корупціонери не зможуть сховатися за своїми родичами, близькими, підлеглими, ховаючи свої незаконно зароблені статки через переведення активів на інших осіб.

За базовий відлік активів кожного громадянина України беремо умову, що представник середнього класу українського суспільства має змогу інвестувати в свої активи при перерахунку на долари США 500 доларів на місяць, тобто за рік ця сума складатиме 6 тис. дол. США. Якщо вважати, що працююча людина інвестує в свої активи починаючи з 20 років, відповідно в 30 років активи можуть складати 60 тис. дол., в 40 років – 120 тис. дол., а в 60 років – 240 тис. дол. Це означає, якщо 60-річна людина здає декларацію і в неї особистих активів є на 240 тис. дол. США, то це є нормою. Якщо цих активів більше, то людина має надати документи про легітимність надходження цих коштів (комерційна діяльність і сплата податків, дивіденди, роялті). В разі наявності активів, що перевищують базовий показник і, при цьому, відсутні документи, що підтверджують законність отримання коштів на створення цих активів, громадянин має сплатити 20% від суми перевищення в Фонд розвитку економіки держави для легалізації цих коштів.

При незворотності виконання цих умов вже через рік ми будемо свідками подолання ганебного явища, яке називається корупція. При цьому, ми повинні розуміти, що фіскальні служби та правоохоронні органи країни (в свою чергу, теж реформовані) мають працювати чітко та незаангажовано. Якщо декларація не подається громадянином у визначений термін, нараховується відповідна пеня щомісячно, що може дорівнювати мінімальній зарплаті на той час. В разі неподачі декларації громадянином в термін, коли настає черга декларування за наступний період автоматично відкривається кримінальне провадження з відповідним розслідуванням з врахуванням суми пені, яка вважається нанесенням збитку державі.

Впровадивши Індекс (індикатор) громадянського стану (Ігс), що є відображенням державного активу, який поділений між всіма громадянами України і визначає частку від цього активу, яка належить одному громадянину, ми отримаємо ефект підвищення зацікавленості громадян України в зростанні економіки держави і, як результат, підняття патріотизму. Адже це надасть можливість українцям брати кредити в банках без потреби надавати заставу. Крім того, на суму, що визначається Ігс, отримувати страхування в разі виникнення страхового випадку в поїздках за кордоном.

Всі наші пропозиції мають сенс і ефективно працюватимуть в тому разі, якщо наше суспільство дійсно почне реформуватися, а це означає кардинальну ломку старих стереотипів, зміну підходів до вирішення існуючих проблем, переведення механізмів управління процесами, що проходять в державі на новий рівень, за активної участі громадянського суспільства.

Побудова свідомого громадянського суспільства – це перший етап реформування держави, який повинен відбуватися в режимі надзвичайного стану. Паралельно, протягом 3 років, підчас впровадження інших програм реформування повинен працювати законотворчий центр, який буде створений спеціально для підготовки нової Конституції і Кодексів законів, пов’язаних і узгоджених між собою. До роботи в цьому законотворчому центрі мають залучатися провідні юристи з України та з-за кордону.