РЕФОРМИ ВІД НАРОДУ: державні активи – власність громадян України.

Все, що належить державі, має працювати на користь всіх громадян України. Це є активи, які мають використовуватися з максимальною ефективністю, даючи можливість виконувати соціальну функцію держави, що зафіксована в Конституції України. Безумовно, головним і надпотужним активом в цьому сенсі в Україні є земля.

В наш час, в час спекулятивного лібералізму різного роду лобісти намагаються перетворити будь-які матеріальні активи, включаючи і державні, у спекулятивні масиви. В такому випадку, зрозуміло, не до інтересів загальнодержавних, не до соціальної справедливості. За період незалежності, починаючи з 1991 року, ми, як держава, втратили колосальні кошти на різного роду оборудках, які завжди закамуфльовувалися  в привабливі обгортки у вигляді піклування про малозабезпечених, про дітей, пенсіонерів і, взагалі, про добробут нашого суспільства. Ось і тепер, коли залишилося не так вже й багато з того, що ми називаємо загальнодержавною власністю, люди, які різними методами і способами долучилися до влади в країні, намагаються розпродати, розтягнувши по своїх кутках те, що створювалося народом і природою.

У Верховній Раді України зареєстровано декілька законопроектів стосовно ринку землі сільськогосподарського призначення, в черговий раз продовжено мораторій на розпродаж цього надважливого державного активу. Переважна більшість депутатів з огляду на їхні коментарі вважають, що дозвіл продажу землі вирішить всі проблеми, існуючі на сьогодні в державі. Але ми знаємо, що простих рішень не буває. Прості рішення ведуть до втрат не тільки матеріальних, а й політичних, а в нашому випадку, до втрат перспектив на майбутнє.

Основою земельної реформи в Україні, як складової програми розвитку сільського господарства, має бути створення державного активу, яким є земля, і розподілення його серед громад на правах оренди. Причому, земля, що сьогодні розпайована і передана у власність приватним особам, має бути повернута в державний обіг через викуп. Земля сільськогосподарського призначення має використовуватися виключно для виробництва сільськогосподарської продукції. Створивши первинні громади, районні громади, обласні громади та відпрацювавши земельні кадастри, земля має бути розподілена між громадами на правах оренди з відповідною виплатою в залежності від родючості земель. При цьому первинні громади, як основні орендарі земельних ресурсів, повинні мати змогу передавати частину землі, яка не охоплена власним виробництвом, в суборенду через новостворені біржі суборенди землі сільськогосподарського призначення.

Всі контролюючі функції за сівозміною та правильною експлуатацією земельних наділів мають залишатися на первинних громадах. Що це дасть? По-перше, потужний поштовх для розвитку сільських поселень, містечок, які зараз знаходяться у занепаді. Адже члени первинних громад з правом вирішального голосу окрім присадибних ділянок (до 1 га) будуть мати пріоритетне, першочергове право на отримання земельних наділів з орендованої первинною громадою землі для створення своїх власних фермерських господарств. Тільки та земля, яка не буде розподілена серед членів первинної громади і у зв’язку з цим не задіяна у власному виробництві громади, буде передаватися за відповідних умов на біржу суборенди. Це дасть можливість окрім всього іншого залучити на український ринок дійсно ефективних і бажаючих виробляти сільськогосподарську продукцію інвесторів.

Спекулянти втратять можливість створювати свої «мильні бульбашки», що, безумовно, надасть потрібну динаміку в нарощуванні сільськогосподарського виробництва. Як аспект в цьому випадку легко вирішується питання, пов’язане з обов’язками держави, які вона взяла на себе стосовно учасників бойових дій на Донбасі (АТО, ООС). Це понад 300 тис. осіб, які мають право на земельні наділи. І сьогодні це є великою проблемою, про що свідчать конфлікти в різних областях України, пов’язані з самим виділенням землі та подальшим використанням  розподілених земель. Локальний конфлікт у Львові показав, що безконтрольна робота в цьому напрямку місцевих влад призводить до створення чергових корупційних осередків і земельні наділи транзитом через руки колишніх бійців потрапляють в руки шахраїв з створенням великих земельних масивів в приватній власності. Це є аналогом того, як через приватизаційні майнові сертифікати (ваучери) свого часу привласнювалися державні активи у вигляді заводів, фабрик, шахт, меткомбінатів.

Побудова свідомого громадянського суспільства – це перший етап реформування держави, який повинен відбуватися в режимі надзвичайного стану. Паралельно, протягом 3 років, підчас впровадження інших програм реформування повинен працювати законотворчий центр, який буде створений спеціально для підготовки нової Конституції і Кодексів законів, пов’язаних і узгоджених між собою. До роботи в цьому законотворчому центрі мають залучатися провідні юристи з України та з-за кордону.