Не повторювати помилок.

В 2019 році закінчуються газові угоди з Росією, включаючи і угоду про транзит російського газу газотранспортною системою України в Європу. В черговий раз відмічаємо слабкість позиції нашої країни в переговорних процесах – ми сторона, що просить. Ризикуємо втратити 3 млрд. дол. США щорічних платежів за транспортування російського газу. Чому така ситуація виникла? Тому, що Росія, бажаючи знищити Україну, за 5 років спромоглася збудувати і продовжує будувати газові трубопроводи в обхід України. Ми на це тільки споглядали і шукали захисту в Америці і Європі, розраховуючи, що нас настільки люблять, що зацікавлені в цих питаннях держави відмовляться від своїх же інтересів. Дивно, що нікому з чиновників, наділених відповідними повноваженнями, не прийшло в голову створити свої контраргументи за цей час і вийти на перемовини з «Газпромом» з сильною позицією і почати диктувати свої умови. Якщо взяти до уваги те, що на своєму брифінгу сказав Голова «Нафтогазу» А. Коболєв, то всі газові потоки, які обійшли Україну і з півдня, і з півночі, збудовані на українські кошти. Адже ми втратили 32 млрд. дол. США, переплативши Росії за газ з 2009 року завдяки сумнозвісній угоді.

32 млрд. дол. США – цифра захмарна і з огляду на те, що ніхто з нинішніх політиків і кандидатів в президенти її не спростовує, цьому можна вірити. Питання в тому, коли і хто за такі втрати буде нести адекватну відповідальність.

Уявімо собі, якби втрачені кошти, про які йдеться, пішли на розвиток видобутку власного газу, модернізації газотранспортної системи України, чи могли б з нами зверхньо вести перемовини росіяни? Особливо, якщо врахувати те, що у нас на сьогодні розвідано і підтверджено 950 млрд. кубометрів запасів газу в газових родовищах і сланцевого газу ми можемо отримати  в межах 14 трильйонів кубометрів. Україна легко могла б перетворитися з імпортера природного газу на експортера і серйозно конкурувати з РФ.

Чи може щось змінитися на краще в Україні? Безумовно, може! Але за умови, що українці перестануть вибирати негідних людей на перші посади в державі, таких, що рвуться в президенти тієї країни, яку всією своєю попередньою діяльністю, фактично, знищували. В свою чергу, означена умова може виконуватися за наявності відповідального, вмотивованого громадянського суспільства.