Моральне право вимагати.

Припинення дії договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності – це вже реальність. Про це повідомили одне одного компетентні представники Росії і США. Свого часу, в 1987 році цей договір підписали тодішні президенти Радянського Союзу (М. Горбачов) та США (Р. Рейган) і світова спільнота зустріла цю політичну акцію як великий здобуток в справі зменшення напруженості в світі, зменшення шансів на виникнення військових конфліктів з непередбачуваними наслідками. Керівництво країн, що підписали договір, пишалося своїм дипломатичним успіхом і цього ніхто не заперечував – саме так воно і було.

Далі більше! В 1994 році в Будапешті був підписаний Меморандум, в результаті чого Україна відмовилася від ядерної зброї. Більш ніж 1000 балістичних ракет з ядерними боєголовками було передано Росії, а інфраструктуру базування, забезпечення наведення і пусків ракет знищено без можливості відновлення. Наша молода держава створила безпрецедентний випадок в світовій практиці, при цьому, втративши державні активи (ядерна зброя, безумовно, актив з певною вартістю) на суму щонайменше 200 млрд. дол. США. Таку ціну ми заплатили в надії на безпекові гарантії, що надавалися Україні учасниками Будапештських домовленостей (1994 рік) та в надії на те, що в світі назавжди домінуватиме тренд на зменшення напруженості між державами і на знищення всього ядерного арсеналу, існуючого вже тоді в багатьох країнах світу.

Як зараз, на початку 2019 року українці мають себе відчувати? Росія, один з гарантів по Будапештському Меморандуму анексувала український Крим і веде підлу війну на Донбасі. Як стало відомо із заяв очільників американських компетентних служб, режим Путіна, в порушення договору 1987 року, активно розробляв та продукував заборонені ракети. Що, власне, стало причиною відмови США від виконань умов договору. В додаток стало відомо, що США почали виробляти ядерні заряди малої потужності, чого раніше не робили.

Ми стоїмо на межі, за якою розпочинається активна фаза гонки озброєння в світі і це робить абсолютно безглуздим рішення керівництва України в 1994 році відмовитися від ядерної зброї. Нас, українців, просто «розвели» - це, по-перше. По-друге, саме Україна має повне моральне право очолити рух за відновлення довіри між народами і знищення ядерної загрози нашій цивілізації. Дуже доречно саме Україні висунути зовнішньополітичну ініціативу на означену тему і зробити Київ світовим центром боротьби за мир і порозуміння між народами. Крім всього іншого, саме така ініціатива Президента України додасть йому авторитету в світі і в своїй країні.