10 липня 2017 року заступник Голови Ради ГО «ГОПАК» Ковальчук А.Ю. була присутня на експертному обговоренні реформи системи охорони здоров'я за участі британських експертів

10 липня 2017 року заступник Голови Ради ГО «ГОПАК» Ковальчук А.Ю. була присутня на експертному обговоренні реформи системи охорони здоров'я за участі британських експертів, де були представлені основні положення функціонування системи охорони здоров’я Великої Британії.

 

Як відомо, за основу нинішньої медичної реформи в Україні взята реформа системи охорони здоров’я в Великій Британії, яка була проведена в цій країні в 1948 році після Другої світової війни та на початку 90-тих років за часів правління Маргарет Тетчер. Основа, можливо, взята й британська, але ж покладена на українські реалії та спотворена нашими політиками так, що залишилася лише назва, а суть змінена невпізнанно.

 

Саме головне питання – бюджет, який виділяється на потреби медичної галузі. В Британії це 9,5% від ВВП, проти наших 2,7%. В абсолютних цифрах це близько120 млрд. фунтів (це приблизно 155 млрд. доларів США). А у нас в країні мало того, що такий низький відсоток від ВВП виділяється на медицину, сам ВВП аж ніяк не можна порівняти з британським, так іще функціонування медичної галузі напряму залежить від примх парламенту та уряду – чи виділять цього року гроші на ту чи іншу програму чи ні. Якщо не виділять на наступний рік, значить і не буде ніякої реформи. А в Великій Британії, коли не вистачає грошей на медицину, корегують оподаткування, але система охорони здоров’я як одна із складових соціального пакету фінансується в повному обсязі.

 

У Великій Британії існує система п’ятирічного планування видатків на медицину, яка виходить із глибокого аналізу за багатьма показниками потреб медичної галузі, в тому числі і поточного стану щодо захворювань та демографічної ситуації. В Україні ж перед впровадженням реформи навіть не було проведено системного аудиту нагальних потреб, не кажучи вже про стратегічні цілі, яких ми хочемо досягти через п’ять років. А це неможливо зробити без всебічного охоплення медичною допомогою усіх верств населення. Що в свою чергу було зроблено в Великій Британії, коли було запроваджено державне медичне страхування. І це медичне страхування дало можливість отримувати усі рівні медичної допомоги населенню безкоштовно. Виключення складають лише деякі види офтальмологічної допомоги, стоматологія, тощо, що функціонує по системі співоплати з пацієнтом, тобто коли якусь суму доплачує сам хворий з власної кишені. Так само, як і оплачує безрецептурні ліки в аптеці, якщо він сам собі їх вирішив призначити, усі інші ліки, які виписав лікар – безкоштовні, тобто їх покриває страховка. Щодо України, то безкоштовний пакет, який стосується лише первинної медичної допомоги дуже й дуже обмежений, а ліки за урядовою програмою «Доступні ліки» включають в себе лише невеликий перелік кардіологічних та пульмонологічних засобів, а усе інше – за системою співоплати. Проте, механізм співоплати, тобто який відсоток платить держава, а який пацієнт, не прописаний і не затверджений.

 

ГО «ГОПАК» своїми представниками активно приймає участь в обговоренні ідей з реформування медичної галузі. Подавалися пропозиції до Дорадчої групи ще за часів міністра Квіташвілі та на всіх інших експертних обговореннях стосовно означеної реформи. Сліди наших пропозицій ми виявляємо в деяких документах, але програма може працювати ефективно, коли вона впроваджується повністю, а не насмиканими частками. Все те, що розповідалося вище представником NHS England, так чи інакше співзвучно з нашими пропозиціями стосовно реформування системи охорони здоров’я, але у нас це все адаптовано до наших реалій.

 

Щоб у нас було так як в Британії, а може й краще, нам необхідно усвідомити нарешті, що систему охорони здоров’я не можна розглядати окремо від усіх інших галузей економіки країни, також треба зрозуміти, що медицина – це необхідна і пріоритетна соціальна складова суспільного життя, на якій не можна економити. І реформа цієї галузі повинна проходити в рамках цілісного реформування всієї економіки держави, як це було зроблено в свій час в Британії. Тож, якщо ми копіюємо чужий досвід, то давайте вже брати найкраще і адаптувати до наших потреб, привносити сюди свої власні ідеї, які будуть працювати краще всього саме в нашій країні на благо нашого народу.